Czy w Turcji jest bezpiecznie? Lato 2015

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Twitter 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

<< O bezpieczeństwie w Turcji w 2017 roku czytaj TUTAJ >>

Natrętni mężczyźni, kradzieże, surowe prawo, restrykcje dotyczące ubioru, a wreszcie zamieszki w Stambule i wzbudzający najwięcej strachu konflikt w Syrii połączony z ryzykiem ataków terrorystycznych  – te i wiele innych kwestii trapi niejednego turystę, planującego podróż do Turcji. W podjęciu decyzji nie pomagają przerażające nagłówki z pierwszych stron gazet, przekazy medialne obfitujące w gaz łzawiący i armatki wodne, a wreszcie opowieści znajomych, w których aż roi się od niebezpieczeństw. Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?

Zamieszki w Stambule & potencjalne ataki terrorystyczne

W 2014 roku Turcję odwiedziło około 40 milionów turystów, a w roku 2015 te dane wzrastają o dodatkowe 5 milionów podróżnych. Na stałe terytorium Turcji zamieszkiwane jest przez ponad 76 milionów mieszkańców, a w samym Stambule, drugiej co do wielkości europejskiej metropolii, mieszka ponad 14 milionów osób. Polskie media systematycznie zdają relację z niemal każdych zamieszek, jakie mają miejsce na stambulskim placu Taksim, dobierając ujęcia w sposób pozwalający sądzić, że w Stambule rozpętało się istne piekło. W rzeczywistości większość protestów oraz demonstracji (jeśli już mają miejsce) angażuje zwykle kilkaset, a w skrajnych przypadkach kilka tysięcy osób, skupionych na niewielkim obszarze, a pozostałe kilkanaście milionów mieszkańców Stambułu, podobnie jak my, o incydencie dowiaduje się zwykle z mediów.

Ryzyko, że padniemy ofiarą przemocy w związku z demonstracją na tle politycznym lub przez przypadek trafimy w sam środek wzburzonego tłumu protestujących jest naprawdę znikome, jeśli tylko celowo nie będziemy chcieli wziąć w tym udziału.

Poznaj ceny hoteli w Turcji

Dodatkowo na oficjalnej stronie Biura Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji możemy przeczytać:

Turcja jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, a wskaźnik przestępczości jest niski w porównaniu z państwami Europy Zachodniej.Według Interpolu Turcja jest najbezpieczniejszym kierunkiem podróży w Europie. Oczywiście, turystom wybierającym się do Turcji zalecamy podjęcie środków ostrożności, związanych z bezpieczeństwem dotyczącym turystów podróżujących po całym świecie. Rząd Turcji traktuje bardzo poważnie bezpieczeństwo powietrzne i surowo kontroluje szczególnie loty międzynarodowe. (źródło: www.turcja.org.pl)

 

Medialne nagłówki

Swój wpis opatrzyłam kilkoma „medialnymi” tytułami, relacjonującymi tragiczne zdarzenia z udziałem turystów, jakie miały miejsce na terytorium Turcji w ostatnich latach. Każdy z nas pewnie słyszał te i wiele innych dramatycznych historii, a nawet jeśli nie, to przed wyjazdem do Turcji ktoś znajomy z pewnością zadba o to, by nam je „ku przestrodze” przypomnieć. Oczywiście, fakty są faktami. Zastanówmy się jednak ile podobnych tragedii miało miejsce w każdej innej metropolii świata, czy chociażby w kilkukrotnie mniejszych od Stambułu europejskich miastach? Żyjemy w świecie pełnym niebezpieczeństw, gdzie brak rozwagi i ostrożności może obrócić się przeciwko nam, bez względu na to, gdzie jesteśmy.

Sprawdź ceny noclegów w Stambule

Przebywając w Turcji, podobnie jak w każdym innym kraju, należy zachować standardowe środki ostrożności – unikać samotnych spacerów po zmroku oraz odwiedzania niebezpiecznych dzielnic oraz zaułków, a także zatroszczyć się o zabezpieczenie swoich dokumentów oraz cennych przedmiotów. Planując indywidualne zwiedzanie warto zapytać personel hotelowy lub informatorów turystycznych o ewentualne niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać w miejscu, do którego się wybieramy.

W przypadku Turcji należy mieć również na uwadze, że odwiedzamy kraj muzułmański, w którym obowiązuje nas przestrzeganie szczególnych zasadach:

Pięć razy dziennie „müezzin” wzywa wierzących do modlitwy w meczecie. Przed wejściem do meczetu Muzułmanie obmywają sie a przed meczetem zostawiają buty. Goście zagraniczni również powinni zostawiać buty i okazywać szacunek, tak jak wobec innego Domu Bożego i powinni unikać zwiedzania meczetu w czasie modlitwy. Kobiety powinny zakryć swe głowy i ramiona i nie ubierać spódnic typu “mini”. Mężczyźni nie powinni ubierać szortów. (W pewnych znanych meczetach, przewidziane są szaty dla osób nienależycie ubranych). (źródło: www.turcja.org.pl)

Moje subiektywne (podkreślam s u b i e k t y w n e) odczucia i doświadczenia życia w zachodniej Turcji pozwalają mi czuć się tutaj dużo bezpieczniej niż w Polsce. Dlaczego? Wieczorami tureckimi ulicami nie zataczają się pijani i agresywni ludzie, w autobusach zwykle jest dużo kobiet i dzieci, a każda próba natrętnych i niechcianych zaczepek szybko skończyłaby się reprymendą otoczenia. Jak dotychczas nigdy nie byłam w Turcji świadkiem ulicznej bójki, agresywnych zachowań czy natarczywości nieznajomych.

Konflikt w Syrii

Coraz bardziej napięta sytuacja w Syrii, czołgi na pograniczu turecko-syryjskim, niedawne zamachy terrorystyczne oraz ogromna ilość uchodźców, zalewająca terytorium Turcji w wielu z nas wzbudza strach i niechęć do wyjazdu do kraju nad Bosforem. Warto w tym momencie zwrócić uwagę, że Turcja to bardzo duży kraj, o łącznej powierzchni 783 562 km², a większość kurortów turystycznych oraz popularnych zabytków znajduje się bardzo daleko od granicy z Syrią. Nie ma powodu, by rezygnować z planów wypoczynku nad Morzem Egejskim czy Śródziemnym. Zdecydowana większość terytorium kraju nie odczuwa napięcia związanego z sytuacją na pograniczach syryjsko-tureckim oraz irańsko-tureckim.

Oczywiście, zarówno w przypadku Turcji jak i wielu innych krajów islamskich, nikt nie może dać gwarancji, czy sytuacja ta nagle nie ulegnie zmianie. Powszechne przeświadczenie o bezpieczeństwie na terenie Republiki Turcji zburzył zeszłotygodniowy atak terrorystyczny w miejscowości Suruc, niedaleko syryjskiego miasta Kobane.  W ataku, o który Ankara oskarża Państwo Islamskie, zginęło 30 osób. Około 100 jest rannych. Planując wakacje w Turcji, warto śledzić na bieżąco komunikaty MSZ’u oraz informacje o atmosferze w kraju.

Obecnie większość europejskich Ministerstw Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie do miejsc znajdujących się na terenie tureckich prowincji Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Siirt oraz Tunceli. Są to jednak południowo-wschodnie regiony kraju, które rzadko bywają celem zagranicznych turystów (nie licząc poszukiwaczy unikalnych wrażeń i mniej popularnych regionów).

Najnowszy komunikat polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

W związku z niestabilną sytuacją na pograniczu turecko-syryjskim, turecko-irackim oraz sporadycznie w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe zachowanie szczególnej ostrożności.

Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

Sytuacja bezpieczeństwa w pozostałych regionach Turcji nie uległa zasadniczej zmianie, nadal jest to kraj przyjazny turystom, w którym jednak nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i  skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych. (27 lipca 2015 r.)

 

Pozostałe zagrożenia

Podczas gdy głowy wielu turystów zaprzątają zamieszki, demonstracje lub konflikty zbrojne, realne zagrożenia zwykle pozostają zignorowane. We mnie największy niepokój w Turcji wzbudzają wysokie statystyki wypadków drogowych, wynikające z szaleńczej jazdy wielu tureckich kierowców oraz nieprzestrzegania przepisów prawa. W 2013 roku na terenie Turcji miało miejsce 1 207 354 wypadków drogowych, wskutek których śmierć na miejscu poniosło ponad 3,5 tysiąca osób (na polskich drogach corocznie ginie podobna liczba osób).

W Turcji niepokoi mnie także ryzyko wystąpienia kolejnego trzęsienia ziemi, jak chociażby trwające zaledwie 37 sekund tragiczne trzęsienie z roku 1999, w którym śmierć poniosło ponad 17 tysięcy osób. W latach 1980 – 2010 na terenie Turcji wskutek klęsk żywiołowych (w tym 35 wstrząsów skorupy ziemskiej) zginęło 21,964 ludzi, średnia zabitych rocznie wynosi zatem ponad 700 osób. Odkąd zamieszkałam w Turcji, wielokrotnie zdarzyło mi się słyszeć, że w moim mieście miało miejsce trzęsienie ziemi – jednak jego niewielka skala szczęśliwie pozwoliła go nie odczuć. Miejmy nadzieję, że najgorsze wstrząsy Turcja ma już za sobą.

Wiele wypadków turystów na terenie Turcji ma miejsce także w trakcie nierozważnego uprawiania sportów zimowych lub wodnych.

Uwaga! Artykuł będzie aktualizowany na bieżąco, a jego głównym celem jest zapoznanie czytelników z obecną sytuacją w Turcji, wymogami bezpieczeństwa oraz aktualnymi komunikatami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących.

3 przemyślenia na temat “Czy w Turcji jest bezpiecznie? Lato 2015”

 1. ~AGNIESZKA DAMPS pisze:

  ZAWSZE CZULAM SIE BEZPIECZNIEJ W TURCJI NIZ W POLSCE IDAC WIECZOREM…………..PRZY ZACHOWANIU WSZELKICH ZASAD NALEZNYCH KRAJOM O TEJ RELIGII.
  WRACAM TAM KILKA RAZY W ROKU I CZYJE SIE BEZPIECZNIE.
  PO POWROCIE BOJE SIE SUPERMARKETOW ,GDZIE ZACZEPIAJA MNIE PIJANI,,BEZDOMNI’”
  KOCHAM TURCJE I SIE OBAWIAM CO TAM BEDZIE DALEJ.
  CHYBA SIE POGUBILI……………
  ZA GLUPIA JESTEM NA TO. :)

 2. MamaPediatra pisze:

  z jednej strony cieszę się, że ten artykuł jest taki subiektywny. wiadomo, że nawet jak zostaniemy w domu to też może się nam przydarzyć jakieś nieszczęście. Mimo to nie pojechałabym aktualnie do Turcji. Państwo islamskie nie tylko morduje i straszy zachód. Jak widać członkowie tej organizacji potrafią przechadzać się z bronią po plaży. Przykre, bo pewnie Tunezja, Turcja czy EGipt stracą turystycznie bardzo wiele. Do tego nie mają litości nawet nad zabytkami :/ Mam jednak nadzieję, że kiedyś uda mi się odwiedzić Turcję :)

 3. ~Monika pisze:

  Twoje wpisy są swietne, dużo można z nich wywnioskowac. Sa więc bardzo, ale to bardzo wartosciowe :) jestes moim ulubionym blogerem, serio, numer jeden :) hehe, będę czesciej zagladal na Twojego bloga :) Napisz może cos o sobie, jakiej muzyki sluchasz najczesciej :) Chetnie bym się tego dowiedział :) Pozdrawiam cieplutko :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>