Czy w Turcji jest bezpiecznie dla turystów? Lato 2016

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Twitter 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

<< O bezpieczeństwie w Turcji w 2017 roku czytaj TUTAJ >>

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza podróży do Turcji, ale zaleca Polakom przebywającym w tym kraju zachowanie ostrożności oraz unikanie demonstracji i zgromadzeń publicznych. - Nadmorskie kurorty są bezpieczne – zapewniło w czerwcu 2016 biuro prasowe MSZ. Czy wakacje w Turcji tego lata to dobry pomysł? Jak zmieniło się bezpieczeństwo kraju na przestrzeni minionych miesięcy? Poniżej zbiór najważniejszych informacji. 

Czerwiec 2016 : Na chwilę obecną tureckie kurorty turystyczne są kwalifikowane jako miejsca bezpieczne. Biura podróży w Polsce nie otrzymują informacji o potencjalnym niebezpieczeństwie, w związku z tym oferta turystyczna na lato 2016 jest przygotowywana i realizowana bez przeszkód. Jako tereny niebezpieczne wskazuje się przede wszystkim prowincje zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Syrią, a także południowo-wschodnia część Turcji. Zaleca się również zachowanie ostrożności w trakcie pobytu w dużych aglomeracjach miejskich, przede wszystkim w Stambule oraz Ankarze.

Poznaj ceny hoteli w Turcji

MSZ a sytuacja w Turcji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce, w związku z wydarzeniami ostatnich miesięcy, nie zmieniło komunikatu dla turystów, obowiązującego na sezon wakacyjny w Turcji 2016 i zapewnia, że bezpieczeństwo w Turcji, a przede wszystkim w nadmorskich kurortach jest stabilna. Podobnie jak większość europejskich Ministerstw Spraw Zagranicznych odradza jednak podróżowanie do miejsc znajdujących się na terenie tureckich prowincji Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Siirt oraz Tunceli. Są to południowo-wschodnie regiony kraju, które rzadko bywają celem zagranicznych turystów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację również w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności.

Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

Z uwagi na występujące zagrożenie atakami terrorystycznymi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i ośrodkach turystycznych, unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych oraz bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.
(www.msz.gov.pl, 13 stycznia 2016 r.)

Aktualizacja – 29 czerwca 2016 r.:

Z uwagi na zamachy terrorystyczne w Turcji Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo zaleca obywatelom polskim podróżującym do tego kraju zachowanie wzmożonej ostrożności podczas pobytu w aglomeracjach miejskich jak i ośrodkach turystycznych, w tym unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu na lotniskach i dworcach jak i podczas podróży środkami transportu publicznego oraz o bezwzględne stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina również, że z uwagi na działania zbrojne na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irackim i niestabilną sytuację w innych rejonach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca się obywatelom polskim powstrzymanie się od podróży w te regiony kraju, osobom tam przebywającym czasowo – rozważenie ich opuszczenia, a mieszkającym na stałe – zachowanie szczególnej ostrożności. Osoby przebywające w ww. regionach Turcji powinny bezwzględnie stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych.

(www.msz.gov.pl, 29 czerwca 2016 r.)

 

Uwaga! Głównym celem jest zapoznanie czytelników z obecną sytuacją w Turcji, wymogami bezpieczeństwa oraz aktualnymi komunikatami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących. Bezpośrednio przed wyjazdem do Turcji zawsze zaleca się sprawdzić aktualizacje ostrzeżeń MSZ-u.

Co warto wiedzieć o Turcji?

❶ Największe atrakcje Turcji: bit.ly/atrakcje-turcji
❷ Największe atrakcje Stambułu: bit.ly/atrakcje-stambulu
❸ Największe atrakcje Izmiru: bit.ly/atrakcje-izmiru
❹ Zakupy w Turcji: bit.ly/zakupy-w-turcji
❺ Życie tureckiej ulicy: bit.ly/turecka-ulica
❻ Zwyczaje picia herbaty w Turcji: bit.ly/turecki-cay
❼ Kulturowe know-how – tureckie obyczaje: bit.ly/turcja-know-how
❽ Kawa po turecku: bit.ly/turecka-kawa
❾ Turecki street food: bit.ly/turecki-street-food
❿ Alkohol w Turcji: bit.ly/turcja-alkohol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>