Święta i Nowy Rok w Turcji

Któż z nas nie marzył o spędzeniu Sylwestra w orientalnym stylu rodem z Baśni z tysiąca i jednej nocy? Nowy Rok to jedno z najbardziej popularnych świeckich tureckich świąt. Niemal obowiązkowym elementem noworocznej tradycji jest rodzinny obiad, udział w państwowej loterii oraz oczywiście odliczanie do północy. Katalogi turystyczne na wszelkie możliwe sposoby zachęcają do Sylwestra nad brzegiem Bosforu – czego tak naprawdę należy się spodziewać wybierając się w okresie Świąt Bożego Narodzenia do Turcji?

UWAGA!!! Ze względu na nowy adres bloga dalszy ciąg artykułu dostępny << TUTAJ >>

10 przemyśleń na temat “Święta i Nowy Rok w Turcji”

 1. ~Dorota pisze:

  Przez globalizację, świat staje się mały i tak jak śpiewa Butka Suflera” kurczy się jak przekłuty balon”. Z jednej strony to dobrze, że ludzie podobnie świętują, celebrują te same uroczystości w tym samym dniu. Z drugiej strony ta uniwersalność wszystkiego staje się troszeczkę nudna. Może ja jestem jakimś dziwakiem i pragnę ciągle czegoś nowego i nietuzinkowego, a może po prostu nie umiem przystosować się do wszędobylskiego „tego samego”?
  Pan Agnieszko, życzę Pani w Nowym Roku tylko słonecznych dni z odrobiną chmurki w zbyt upalny dzień, ciekawości świata i nietuzinkowych tematów do przeżycia a później opisania oraz tego wszystkiego o czym Pani marzy, a także spokoju i radości podczas Świat Bożego Narodzenia. :)

  1. Pani Doroto, serdecznie dziękuję za tak piękne życzenia noworoczne. :) Proszę przyjąć ode mnie życzenia Szczęśliwego Nowego Roku, pełnego niezapomnianych wypraw do Turcji a także w inne, wymarzone zakątki świata oraz oczywiście wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń. Będę czekać na Pani kolejne relacje oraz, jak zawsze, pełne ciekawych uwag i spostrzeżeń komentarze :) Pozdrawiam ciepło!

 2. ~Ania pisze:

  też Dziś ty Śpiewaj kolędy … http://www.almoc.pl/img.php?id=2597 wersja bez słów, ale te każdy zna..

 3. Dzięki, że przybliżasz nam turecką kulturę Agnieszko :)

 4. ~Joanna pisze:

  Bardzo ciekawe informacje, widziałam Stambuł latem i na pewno interesująco musi wyglądać ubrany świątecznie :)

  1. Oj tak, zupełnie inny – choć równie magiczny – klimat :)

 5. ~Julia pisze:

  Bardzo mi się podoba Twój blog i jak piszesz! Good job :D

 6. ~kami pisze:

  przyznaję, że jakoś nigdy nie rozważałam okresu świąteczno-noworocznego w Turcji, ale to pierwsze zdjęcie mnie przekonalo bardzo! Rewelacja!

 7. ~zof pisze:

  Fantastyczne pierwsze zdjęcie. Od razu chce się jechać choć wcześniej o Stambule myślałam raczej wiosennie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>