Turcja : Wieża Leandra – perła Stambułu

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 Twitter 0 Pin It Share 0 0 Flares ×

Około 200 metrów od azjatyckiego brzegu Stambułu i słynnej dzielnicy Üsküdar znajduje się jeden z najmniejszych a zarazem najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta – Wieża Leandra, czyli legendarna latarnia morska, w której pewien sułtan (a zdaniem wielu sam cesarz Konstantyn) więzić miał niegdyś swoją córkę, by uchronić ją przed pechową przepowiednią wyroczni. Urokliwa Wieża Panny, jak dosłownie przetłumaczyć możemy turecką nazwę Kız Kulesi, współcześnie mieści w swoim wnętrzu urokliwą kawiarnię i restaurację oraz stację kontroli ruchu na Bosforze.

Historia

Historia budowy tej urokliwej i owianej legendami latarni morskiej zaczyna się w 408 roku p.n.e., kiedy to starożytny ateński generał i strateg Alkibiades, świeży zwycięzca Bitwy morskiej pod Kyzikos, zlecił budowę stacji ostrzegawczej, z myślą o statkach przypływających z Morza Czarnego. Rozbudowa wieży nastąpiła w okresie Bizancjum, kiedy też budowla zaczęła pełnić funkcję fortecy. W okresie tym wybudowano drewnianą wieżę, która chroniona była murem a z jej konstrukcji zwisał żelazny łańcuch, połączony z inną wieżą, zlokalizowaną na europejskim brzegu miasta. W okresie Imperium Osmańskiego, po podbiciu Konstantynopola w 1453, Wieża Leandra była odnawiana kilkukrotnie, przede wszystkim w 1509 oraz w 1763 roku. Obecny kształt budowli pochodzi z 1998 roku, kiedy też do zabytkowej konstrukcji dodano stalowe podpory, by uchronić ją przed szkodliwym skutkiem ewentualnych trzęsień ziemi.

Znajdź nocleg w pobliżu Wieży Leandra


Legenda

Budynek tajemniczej wieży opiewa wiele legend, a najpopularniejsza z nich mówi o słynnym cesarzu, któremu wyrocznia przepowiedziała pewnego dnia, że jego ukochana córka zostanie ukąszona przez jadowitego węża w jej osiemnaste urodziny. Pragnąc oszukać przeznaczenie, cesarz postanowił zamknąć córkę w wieży na środku wód Bosforu, by w ten sposób uchronić ją przed tragedią. Gdy księżniczka osiągnęła wiek pełnoletni, ojciec podarował jej w prezencie kosz egzotycznych owoców, ciesząc się z uniknięcia spełnienia się złej przepowiedni. Wśród dojrzałych bananów, ananasów oraz pomarańczy czyhał jednak jadowity wąż, który ukąsił córkę cesarza. Dziewczyna zmarła w ramionach ojca a na pamiątkę tej historii budynek nazwano Wieżą Panny (tur. Kız Kulesi). Współcześnie Turcy często zastępują postać cesarza jednym ze słynnych osmańskich sułtanów.

Nazwa Wieża Leandra pozwala mylnie kojarzyć budowlę ze słynną antyczną historią o Hero i Leandrze – parze kochanków, których miłość utonęła w wodach cieśniny. Ten popularny grecki mit odnosi się jednak do cieśniny Dardanele i dwóch miast, leżących niegdyś po jej azjatyckim oraz europejskim brzegu (w miejscu dzisiejszego Çanakkale oraz miasta Eceabat). Zgodnie z dramatyczną historią każdej nocy Leander przepływać miał Hellespont (antyczna nazwa cieśniny Dardanele) do swojej ukochanej Hero, która oświecała mu drogę z czubka wieży. Gdy nadeszła zima a kochanek po raz kolejny próbował dopłynąć do ukochanej, światło z wieży zgasło a Leander utonął. Zrozpaczona Hero następnego dnia popełniła samobójstwo, skacząc z wieży do wód cieśniny. Ze względu na geograficzne podobieństwo cieśniny Dardanele i Bosforu, legenda ta jest często mylnie przypisywana historii Stambułu.

Znajdź tani hotel w dzielnicy Üsküdar

Zwiedzanie

Wieża Leandra od wieków pełni funkcję latarni morskiej, choć bywały okresy w których używana była także jako strażnica a nawet więzienie. Współcześnie we wnętrzu Kız Kulesi znajduje się lubiana przez turystów kawiarnia i restauracja o tej samej nazwie. Warto popłynąć na niewielką wysepkę, by nacieszyć oczy panoramicznym widokiem na europejską oraz azjatycką część miasta, popijając jednocześnie tradycyjny çay lub turecką kawę. W ciągu dnia na parterze restauracji serwowane są śniadania oraz lunche (uwaga, ceny mocno zawyżone), wieczorem lokal oferuje jeszcze droższe i ekstrawaganckie menu. Na szczycie wieży znajduje się bar serwujący gorące oraz zimne napoje, w tym alkohol.

Wskazówka: Planując wieczór w restauracji znajdującej się w Wieży Leandra należy pamiętać o dokonaniu rezerwacji z dużym wyprzedzeniem – lokal jest niemal zawsze pełen turystów.

Znajdź hotel w Stambule

Jak dotrzeć?

Z placu Taksim najprościej dojechać metrem ze stacji Taksim do Kabataş, skąd do Kız Kulesi bezpośrednio kursują taksówki morskie o godzinie 20:15 oraz 20:45 (łodzie powrotne są dostępne o godz. 23:20, 00:15 oraz 01:00). Z lotniska Atatürka najlepiej dojechać metrem M1 Aksaray do stacji Zeytinburnu, a następnie przesiąść się na tramwaj T1 Zeytinburnu, jadący w kierunku stacji Kabataş. Innym sposobem jest przeprawa na azjatycką stronę do dzielnicy Üsküdar oraz spacer brzegiem morza w kierunku Wieży Leandra (około 15 minut). Niemal na wprost wieży zlokalizowana jest kasa biletowa (tur. Kız Kulesi Bilet Gişesi) oraz postój łodzi, które odpływają na wysepkę niemal co 15 minut. Niestety dotarcie na wysepkę nie należy do tanich przyjemności – za rejs niewielką łódką w dwie strony zapłacimy 20 TL.

CO WARTO WIEDZIEĆ O TURCJI?

❶ Największe atrakcje Turcji: bit.ly/atrakcje-turcji
❷ Największe atrakcje Stambułu: bit.ly/atrakcje-stambulu
❸ Największe atrakcje Izmiru: bit.ly/atrakcje-izmiru
❹ Zakupy w Turcji: bit.ly/zakupy-w-turcji
❺ Życie tureckiej ulicy: bit.ly/turecka-ulica
❻ Zwyczaje picia herbaty w Turcji: bit.ly/turecki-cay
❼ Kulturowe know-how – tureckie obyczaje: bit.ly/turcja-know-how
❽ Kawa po turecku: bit.ly/turecka-kawa
❾ Turecki street food: bit.ly/turecki-street-food
❿ Alkohol w Turcji: bit.ly/turcja-alkohol

Mapa

7 przemyśleń na temat “Turcja : Wieża Leandra – perła Stambułu”

 1. ~Domi pisze:

  Śliczna ta latarnia! Wybierzemy się kiedyś do Istambułu i wtedy na pewno do latarni podpłyniemy :)

 2. ~Karol Werner pisze:

  Jak słysze Stambuł to mam przed oczami cało dniowe przedzieranie sie przez miasto rowerem. Moze kiedys się wybiorę ale innym środkiem transportu, może i na wyspe ;)

  1. Rower w Stambule to wielka frajda, ale też wyzwanie! W niektórych częściach miasta to prawdziwa sztuka przecisnąć się przez chaotyczny niezbyt skoordynowany tłum. :))

 3. ~kami pisze:

  przyznam, że mnie ta wieża rozczarowała. Fakt, robi wrażenie, jest piękna, ma cudowna i w ogóle, ale chyba spodziewałam się czegoś jeszcze lepszego! Co nie zmienia faktu, że z chęcią bym wróciła!

 4. ~Jowita pisze:

  Bardzo praktyczna notka, dzięki! Nigdy nie byłam w Stambule, w ogóle w Turcji… najwyższa pora się wybrać :)

 5. Och… :-) Nie mogę się zdecydować, czy bardziej zachwycił mnie widok Wieży Panny z azjatyckiego brzegu miasta, czy Wieża Galata górująca nad blokami, domkami i rozpadającymi się budynkami z widziana z perspektywy jednego z meczetów. Magiczne miasto! Właśnie złożyliśmy trailer filmu będącego zapisem podróży do Stambułu. Wspomnienia odżywają każdego dnia! / K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>