Turcja : Wieża Leandra – perła Stambułu

Około 200 metrów od azjatyckiego brzegu Stambułu i słynnej dzielnicy Üsküdar znajduje się jeden z najmniejszych a zarazem najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta – Wieża Leandra, czyli legendarna latarnia morska, w której pewien sułtan (a zdaniem wielu sam cesarz Konstantyn) więzić miał niegdyś swoją córkę, by uchronić ją przed pechową przepowiednią wyroczni. Urokliwa Wieża Panny, jak dosłownie przetłumaczyć możemy turecką nazwę Kız Kulesi, współcześnie mieści w swoim wnętrzu urokliwą kawiarnię i restaurację oraz stację kontroli ruchu na Bosforze.

UWAGA!!! Ze względu na zmianę adresu bloga dalszy ciąg artykułu dostępny << TUTAJ >>

7 przemyśleń na temat “Turcja : Wieża Leandra – perła Stambułu”

 1. ~Domi pisze:

  Śliczna ta latarnia! Wybierzemy się kiedyś do Istambułu i wtedy na pewno do latarni podpłyniemy :)

 2. ~Karol Werner pisze:

  Jak słysze Stambuł to mam przed oczami cało dniowe przedzieranie sie przez miasto rowerem. Moze kiedys się wybiorę ale innym środkiem transportu, może i na wyspe ;)

  1. Rower w Stambule to wielka frajda, ale też wyzwanie! W niektórych częściach miasta to prawdziwa sztuka przecisnąć się przez chaotyczny niezbyt skoordynowany tłum. :))

 3. ~kami pisze:

  przyznam, że mnie ta wieża rozczarowała. Fakt, robi wrażenie, jest piękna, ma cudowna i w ogóle, ale chyba spodziewałam się czegoś jeszcze lepszego! Co nie zmienia faktu, że z chęcią bym wróciła!

 4. ~Jowita pisze:

  Bardzo praktyczna notka, dzięki! Nigdy nie byłam w Stambule, w ogóle w Turcji… najwyższa pora się wybrać :)

 5. Och… :-) Nie mogę się zdecydować, czy bardziej zachwycił mnie widok Wieży Panny z azjatyckiego brzegu miasta, czy Wieża Galata górująca nad blokami, domkami i rozpadającymi się budynkami z widziana z perspektywy jednego z meczetów. Magiczne miasto! Właśnie złożyliśmy trailer filmu będącego zapisem podróży do Stambułu. Wspomnienia odżywają każdego dnia! / K

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>