Represyjna tradycja vs. dzikość serca. Czy turecko-francuski „Mustang” otrzyma Oscara?

Już za tydzień, 28 lutego poznamy zdobywców tegorocznej odsłony nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” o Oscara powalczy m.in. produkcja młodej tureckiej reżyserki Deniz Gamze Ergüven, zatytułowana „Mustang”. Nominowane do tej kategorii są również produkcje: ”W objęciach węża” (Argentyna), ”Syn Szawła” (Węgry), ”Theeb” (Jordania)  oraz ”A War” (Dania).

mustang

- Kłamstwo, które ma zostać wypowiedziane, nie pozostanie w ustach; krew, która ma popłynąć, nie pozostanie w żyłach; dziewczyna, która ma uciec, nie pozostanie w domu – przytoczeniem tego powiedzenia ludowego z Beyşehiru swoją najnowszą powieść „Dziwna myśl w mej głowie” zainicjował turecki noblista Orhan Pamuk. Dokładnie tymi samymi słowami mógłby rozpocząć się również wstęp do turecko-francuskiej produkcji filmowej „Mustang„, wytypowanej w tym roku jako kandydat Francji do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Akcja debiutanckiego filmu Deniz Gamze Ergüven, tureckiej reżyserki i scenarzystki wychowanej we Francji, rozgrywa się w nadmorskim miasteczku İnebolu, w tureckiej prowincji Kastamonu, nad Morzem Czarnym. Historia dramatu opowiada losy pięciu osieroconych nastoletnich sióstr, wychowywanych przez babcię oraz wujka. To, na co już w pierwszych scenach zwraca uwagę widz, to głód życia i niezwykła, zmysłowa wieź która łączy ze sobą siostry. Dorastające Turczynki pragną nosić modne ubrania, kibicować na meczu Fenerbahçe, uczyć się, uciec do Stambułu, mieć własne pieniądze i prawo stanowienia o sobie. Jest także coś, na co godzić się nie chcą – poddać się opresyjnej kulturze tureckiej prowincji i wyjść za mąż z przymusu.

oscar_mustang

Lale, Nur, Ece, Selmę oraz Sonay poznajemy w momencie, w którym skończyły kolejny rok szkolny, a rozpierająca je radość sprawia, że uciekają nad morze, by razem z kolegami z klasy popluskać się w wodzie. Ta pozornie niewinna zabawa okazuje się być początkiem końca siostrzanego szczęścia oraz swobody, do której przywykły. Choć po powrocie do domu czeka na nich kara, a każdy kolejny dzień przybliży je odtąd do życia w domowym więzieniu, kontrolowanym przez konserwatywnych domowników, młode Turczynki nigdy nie poddadzą się represyjnej kulturze swojego otoczenia oraz realiach, w których przyszło im dorastać. Niestety, kara jaką przyjdzie im za to zapłacić, będzie bolesna.

„Mustang” to filmowa opowieść o kobiecym dojrzewaniu i walce, a może raczej zabawie z pokusami w klaustrofobicznych realiach tureckiej wsi, którą rządzi obawa przed „dedikodu” (z tur. plotka) i o tym, co pomyśli lokalna muzułmańska społeczność. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki Turczynka ukazała piękno i cielesność dorastających dziewcząt, które – zgodnie z zamiarem Ergüven -są niczym pięć ciał zwieńczonych jedną głową. Debiutująca reżyerka ukazuje zmysłowość i seksualność młodych kobiet w sposób typowy dla kinematografii francuskiej, a zarazem niezwykle rzadki w kinie tureckim.

oscar2

Utalentowana turecka reżyserka ukazuje pięć sióstr i pięć przykładów tego, jak może skończyć się pogoń za pragnieniami i głód wolności. I jak przystało na tureckie kino dokumentalne, trudno w tej historii doszukiwać się jednoznaczności i happy endu. Czy produkcja ma szansę otrzymać Oscara? Przekonamy się już w niedzielę, 28 lutego. 

Oficjalna zapowiedź filmu: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>