Kontakt

Agnieszka Wawrzyniak

Absolwentka studiów na kierunkach: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Kulturoznawstwo oraz Business English. Od 2007 niepoprawnie zakochana w Turcji, którą przemierza wzdłuż i wszerz. Autorka książki „Çanakkale i północno-zachodnia Turcja„, wydanej nakładem Wydawnictwa Globtrotera. Przez ponad rok mieszkałam Çanakkale, gdzie uczyłam się języka tureckiego na Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi.

Blog Styk Kultur został wyróżniony przez Blog.pl oraz dodany do sekcji „Znani Blogerzy” serwisu Onet.pl.

Osoby zainteresowane podjęciem współpracy, proszone są o przesłanie maila na adres: agnieszkka.wawrzyniak@gmail.com

Moja książka:

Tytuł: Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera
Autor: Agnieszka Wawrzyniak
Wydawnictwo Globtrotera
Oprawa: usztywniana i odporna na zgniecenia
Wymiary: format 125×176 mm
Druk: odporny na wodę i zmywanie

—-> Szczegóły produktu dostępne tutaj <—–

Opis książki: Stój wędrowcze! Stąpasz po ziemi, na której spoczywa epoka - ten fragment poematu Necmettina Halila Onana od lat wita wszystkich przybywających do Çanakkale – nadmorskiego miasta w północno-zachodniej Turcji, skąd czytelnik wyruszy w fascynującą podróż po jednym z mniej znanych i niezwykle interesujących regionów kraju. To tutaj cieśnina Dardanele wyznacza naturalną granicę między Azją a Europą, łącząc wody Morza Marmara z Morzem Egejskim. To w tym regionie Piri Reis narysował tajemniczą mapę świata, Arystoteles założył szkołę filozoficzną, a św. Paweł Apostoł zatrzymał się w trakcie swojej podróży misyjnej. To także tutaj Heinrich Schliemann podążał literackimi śladami Homera, natrafiając na ruiny starożytnej cywilizacji Troi. Jakby tego było mało, również w tej części kraju rozegrała się krwawa Bitwa o Gallipoli, która rozsławiła legendę Mustafy Kemala Atatürka oraz obudziła tożsamość narodową obywateli Australii i Nowej Zelandii.Çanakkale i północno-zachodnia Turcja to region pełen urokliwych plaż, malowniczych wysp, setek kilometrów gajów oliwnych oraz wielu miast, w których – oprócz przysmaków tureckiej kuchni – skosztować można prawdziwej tureckiej codzienności, odległej od sztucznej atmosfery kurortu. W krajobraz osmańskich fortyfikacji, barwnych bazarów i strzelistych minaretów wkomponowuje się fascynujące multikulturowe dziedzictwo kultury greckiej i rzymskiej. Największym skarbem regionu są jednak sami Turcy – naród ciepły, otwarty i niezwykle gościnny.

Çanakkale i północno-zachodnia Turcja. Przewodnik Globtrotera to pierwsza pozycja na polskim rynku, zapraszająca w podróż po północno-zachodnim regionie Turcji. Praktyczne informacje, dotyczące podróżowania po obszarze, uzupełnione są niezbędną wiedzą historyczną oraz opisem lokalnej kultury opartym na doświadczeniu życia w regionie.